magdalena-mastykarz

Magdalena Mastykarz

Żłobki prywatne w Warszawie. Kameralny punkt opieki dziennej, klub dziecięcy czy duży żłobek – co wybrać?

Opieka i edukacja dla dzieci do lat 3 to nie tylko żłobek. Są jeszcze punkty opieki dziennej i klub dziecięce. Czym się charakteryzują? Czym się różnią? Co wybrać: kameralny punkt opieki dziennej, klub dziecięcy czy duży żłobek? Jaki żłobek wybrać w Warszawie?

maly-chlopiec-siedzi-na-drewnianej-zjezdzalni

Przed urodzeniem się dziecka większość rodziców wie, że żłobki dzielą się na żłobki publiczne i prywatne. Węższa grupa wie, że do wyboru będą mieć: żłobek Montessori, żłobek waldorfski, żłobek bliskościowy, żłobek leśny czy żłobek skandynawski. Bardzo wąska grupa ma zaś wiedzę, że to niekoniecznie musi być żłobek, bo są jeszcze punkt opieki dziennej czy klub dziecięcy. Edukacja dla dzieci do lat 3 to temat na kilka doktoratów! I niektórzy rodzice niemalże się w tym temacie doktoryzują, bo do tego prowadzi przeczytanie kilkuset artykułów w internecie o tym, jak wybrać najlepszy żłobek. Dokładam cegiełkę do Waszego doktoratu ;) Co wybrać: kameralny punkt opieki dziennej, klub dziecięcy czy duży żłobek? Jaki żłobek wybrać w Warszawie?

Czym jest punkt opieki dziennej?

Rozmiar: Punkty opieki dziennej to z założenia bardzo małe miejsca opieki, które przyjmują ograniczoną liczbę dzieci. W jednym punkcie opieki może być maksymalnie 8 dzieci, jeśli opiekunowi dziennemu ktoś pomaga w opiece. Jeśli w punkcie jest jeden opiekun dzienny, pod swoją opieką może mieć maksymalnie 5 dzieci. Naprawdę kameralnie.

Domowa atmosfera: Już z uwagi na liczbę dzieci i kameralność grupy można mówić o domowej atmosferze. Dodatkowo bardzo często punkty opieki dziennej literalnie są w domach czy mieszkaniach. Jednym z głównych założeń w ustawie o tym, czym jest punkt opieki dziennej, jest to, że jest on zbliżony do warunków domowych.

Indywidualna uwaga: Z mniejszą liczbą dzieci na jednego opiekuna kameralne miejsca opieki mogą zapewnić indywidualną uwagę dla każdego dziecka. Opiekunowie mają więcej czasu i możliwości do interakcji oraz budowania więzi z maluchami. To model między nianią a żłobkiem. Bo uważność, indywidualność i możliwość usłyszenia potrzeb dziecka jest jak przy opiece niani. A dodatkowo dziecko przebywa w grupie rówieśniczej, nawiązuje relacje społeczne, wychodzi z domu na znaczną część dnia do innego miejsca – więc uczy się wszystkiego, co daje żłobek.

Spersonalizowane podejście: Kameralne punkty opieki dziennej są znane z elastycznego podejścia i dopasowywania harmonogramów do potrzeb rodzin. Oferują również spersonalizowane podejście do wczesnego nauczania i rozwoju, uwzględniając tempo rozwoju każdego dziecka.

Bliska współpraca z rodzicami: W małych miejscach opieki często zachęca się do regularnej komunikacji i współpracy między opiekunami a rodzicami. Rodzice mają możliwość aktywnego uczestnictwa w codziennych rutynach i działaniach swojego dziecka.

Czym jest klub dziecięcy?

Klub dziecięcy (niektórzy mówią też: klub malucha), podobnie jak punkt opieki dziennej, to nieduże miejsce opieki, które przyjmuje ograniczoną liczbę dzieci. W klubach dziecięcych może być maksymalnie 30 dzieci, najczęściej jest podział na kilka mniejszych grup. To sprawia, że atmosfera w klubach dziecięcych jest kameralna i domowa.

Podobnie jak w punktach opieki dziennej, w klubach dziecięcych zwraca się dużą uwagę na indywidualne potrzeby każdego dziecka. Opiekunowie mają więcej czasu i możliwości do interakcji oraz budowania relacji z dziećmi. Dzieci mają również okazję nawiązywać relacje społeczne i uczyć się w grupie rówieśniczej, co jest ważne dla ich rozwoju społecznego.

Kluby dziecięce oferują spersonalizowane podejście do wczesnego nauczania i rozwoju. Opiekunowie elastycznie dopasowują harmonogramy do potrzeb rodzin oraz uwzględniają tempo rozwoju każdego dziecka. Ważnym aspektem klubów dziecięcych jest również bliska współpraca z rodzicami. Zachęca się rodziców do regularnej komunikacji i współpracy, dając im możliwość aktywnego uczestnictwa w codziennych rutynach i działaniach swojego dziecka.

Jedną z różnic między punktem opieki dziennej a klubem dziecięcym jest to, że punkt opieki dziennej nie podlega ścisłym wymogom sanepidu czy przepisom straży pożarnej – w punkcie opieki dziennej nie ma obowiązku odebrania lokalu przez straż pożarną. Klub dziecięcy natomiast podlega takim wymogom – pod tym względem jest mu bliżej do żłobka.

Jak działa duży żłobek?

Pojemność i możliwości: Duże żłobki mają większą pojemność i mogą przyjmować więcej dzieci. Posiadają również bogate zaplecze i zasoby, takie jak przestronne sale zabaw, dobrze wyposażone i dedykowane przestrzenie do różnych aktywności, własna kuchnia, własny plac zabaw.

Strukturalny program nauczania: Duże żłobki często stosują strukturalne programy nauczania, które skupiają się na wczesnym uczeniu się i przygotowaniu dzieci do przyszłych etapów edukacyjnych. Oferują szeroki zakres działań edukacyjnych, rozwijając umiejętności językowe, motoryczne oraz stymulując rozwój poznawczy.

Rozbudowane zaplecze: Duże żłobki często posiadają lepiej wyposażone zaplecze, które sprzyja różnorodnym aktywnościom i eksploracji przez dzieci.

Interakcje społeczne w dużej i małej placówce

Badania naukowe wykazują, że interakcje społeczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju społecznym dziecka. Grupa rówieśnicza oraz interakcje z innymi dziećmi i dorosłymi w środowisku grupowym mają istotny wpływ na zdolności społeczne, empatię, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz rozwój interpersonalny u dzieci.

Zarówno kameralne punkty opieki dziennej, jak i duże żłobki mogą zapewnić dziecku możliwość do interakcji społecznych, choć w różnym stopniu. W kameralnych miejscach, ze względu na mniejszą liczbę dzieci i bardziej intymną atmosferę, dzieci mają więcej czasu i okazji do interakcji z opiekunami oraz innymi dziećmi w grupie. Ta bliska interakcja i więź emocjonalna, która może się tworzyć w małych grupach, sprzyja rozwojowi umiejętności społecznych i budowaniu relacji.

Z kolei duże żłobki, dzięki większej liczbie dzieci i zróżnicowanemu środowisku, mogą zapewnić wachlarz innych możliwości interakcji społecznych. Dzieci mają szansę spotkać rówieśników o różnych osobowościach, zainteresowaniach i kulturach, co przyczynia się do poznawania różnorodności i nawiązywania kontaktów. W dużych grupach częściej też dochodzi do konfliktów między dziećmi, co z kolei jest doskonałą okazją do nauki rozwiązywania tych konfliktów czy nawet mediacji. Środowisko grupowe w dużej placówce może również wspierać rozwój umiejętności komunikacyjnych, pracy zespołowej oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych.

Ważne jest, aby zarówno kameralne miejsca opieki, jak i duże żłobki zapewniały odpowiednie wsparcie i nadzór ze strony opiekunów i pedagogów, którzy mogą wspierać interakcje społeczne, rozwiązywanie konfliktów i stymulować pozytywny rozwój społeczny u dzieci.

4.png

Adaptacja w żłobku

Adaptacja dziecka jest ważnym i czasami trudnym procesem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Przejście z domowego środowiska do nowego otoczenia pełnego innych dzieci i opiekunów może być stresujące dla obydwu stron. Jednak istnieją strategie, które rodzice mogą zastosować, aby wspomóc dziecko w tym przejściu i pomóc mu poczuć się komfortowo i bezpiecznie w żłobku.

Kluczem do udanej adaptacji jest stopniowe wprowadzanie dziecka do nowego środowiska. Ważne jest, aby rodzice od samego początku budowali zaufanie i komunikowali się z personelem żłobka. Przykładowe strategie, które mogą pomóc w tym procesie, to:

Dobre przygotowanie: Rodzice mogą rozmawiać z dzieckiem o żłobku, opowiadać mu o tym, czego można się tam spodziewać i jakie będą nowe przygody. Można również odwiedzić żłobek wcześniej, aby dziecko mogło poznać nowe miejsce i opiekunów.

Stopniowe wprowadzanie: Zamiast od razu zostawić dziecko na długie godziny w żłobku, warto zacząć od krótkich sesji na kilka godzin, stopniowo zwiększając czas pobytu. To pozwoli dziecku na dostosowanie się do nowego środowiska i zmniejszy poczucie separacji.

Obecność rodzica: Niezwykle ważne jest, aby rodzic pozostał przez pewien czas obok dziecka podczas pierwszych dni adaptacji. Obecność rodzica może dawać poczucie bezpieczeństwa i pomagać dziecku w rozwiązaniu ewentualnych obaw.

Budowanie relacji z opiekunami: Ważne jest, aby rodzic nawiązał bliską współpracę z personelem żłobka. Regularna komunikacja z opiekunami i uczestnictwo w spotkaniach rodziców pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb dziecka i tworzenie spójnej opieki.

Czas na pożegnanie: Pomimo trudności, ważne jest, aby rodzic poświęcił wystarczająco dużo czasu na pożegnanie z dzieckiem. Pozostawienie dziecka w żłobku bez pożegnania może zwiększyć jego lęk i niepewność. Dlatego warto nauczyć się rutyny pożegnalnej, która będzie dawała dziecku poczucie bezpieczeństwa.

ellipseellipseellipse

Żłobek Warszawa – to zestawienie słów otwiera szeroki wachlarz możliwości. Bo w Warszawie znajdziemy naprawdę wszystko: kameralne domowe miejsca opieki dla 3 dzieci, punkty opieki dziennej dla 8 dzieci, klub dziecięce dla 20 dzieci czy żłobki, w których tylko wielkość lokalu ogranicza liczbę dzieci, bo może ich tam być nawet 200. Znajdziemy miejsca w mieszkaniach w blokach na 8. piętrze, w willach z ogrodem, w lokalach usługowych, w biurowcach, w budynkach wolnostojących, które zostały zaprojektowane i zbudowane właśnie po to, by być żłobkiem. Co wybrać? To, co Wam służy. To, gdzie Ty i dziecko poczujecie się dobrze, spokojnie, ciepło, bezpiecznie, usłyszeni i zauważeni ze swoimi potrzebami.

magdalena-mastykarz

Magdalena Mastykarz

mama | copywriterka | redaktorka

Mama czteroletniej Zuzi, co jest obecnie jej główną rolą, inspiracją i źródłem (ale też pochłaniaczem) energii :) Z wykształcenia: polonistka, z wyboru: copywriterka i redaktorka, z wewnętrznej potrzeby: ogarniaczka. W czasie wolnym bawi się w aranżowanie przestrzeni: własnej, znajomych i bliskich, publicznej, prywatnej – każdej, którą można przearanżować.

Udostępnij na

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej oznacza akceptację plików cookies.